درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

نویسندگان

ابر برچسبها

نظر سنجی

آمار وبلاگ



Admin Logo
themebox Logo


نویسنده :هدی
تاریخ:پنجشنبه 23 دی 1389-08:46 ب.ظ

اختلاف انسانها در جذب و دفع

 

  1. افرادی كه نه جاذبه دارند و نه دافعه، نه كسی آنها را دوست دارد و نه كسی دشمن دارد، این، یك موجود ساقط و بی ارزش است. حیوانی است غذایی می خورد و خوابی میرود و در میان مردم می گردد، همچون گوسفندی كه نه دوست كسی است و نه دشمن كسی، و اگر هم باو رسیدگی كنند و آب وعلف دهند برای این است كه در موقع از گوشتش استفاده كنند.
  2. مردمی كه جاذبه دارند، اما دافعه ندارند، با همه می جوشند و گرم می گیرند و همه مردم از همه طبقات را مرید خود می كنند، در زندگی همه كس آنها را دوست دارد و كسی منكرشان نیست. غالبا خیال می كنند كه حسن خلق و لطف معاشرت و به اصطلاح امروز "اجتماعی بودن" همین است كه انسان همه را با خود دوست كند. اما این برای انسان هدف دار و مسلكی كه فكر و ایده ای را در اجتماع تعقیب می كند و درباره منفعت خودش نمی اندیشد میسر نیست، چنین انسانی خواه ناخواه یك رو و قاطع است مگر این كه منافق و دو رو باشد. تنها كسی موفق میشود دوستی طبقات محتلف و صاحبان ایده های مختلف را جذب كند كه متظاهر و دروغگو باشد و با هر كسی مطابق میلش بگوید و بنماید، اما اگر انسان یك رو باشد و مسلكی، قهرا یك عده ای با او دوست می شوند و یك عده ای نیز دشمن.
  3. مردمی كه دافعه دارند و جاذبه ندارند، دشمن سازند اما دوست ساز نیستند، اینها نیز افراد ناقصی هستند و این دلیل بر آن است كه فاقد خصائل مثبت انسانی میباشد زیرا اگر از خصائل انسانی بهره مند بودند گروهی ولو عده قلیل طرفدار و علاقه مند داشتند، زیرا در میان مردم همواره آدم خوب وجود دارد هرچند عددشان كم باشد.
  4. مردمی كه هم جاذبه دارند و هم دافعه، انسانهایی با مسلك كه در راه عقیده و مسلك خود فعالیت می كنند، گروههایی را به سوی خود می كشند، در دلهایی بعنوان محبوب و مراد جای می گیرند و گروههایی را هم از خود دور می كنند، هم دوست سازند و هم دشمن ساز، هم موافق پرورند و هم مخالف پرور

برای من این مطلب خیلی جالب بود، معیار خوبی تا قبل از این برای من تعداد طرفدارای یك نفر بود، فكر می كردم اون كسی كه همه آدمهای روی زمین دوستش دارند باید انسان بی نظیری باشه، اما حالا می فهمم انسان قدرمند به كی میگن

به علی شناختم من به خدا قسم خدارا

جاذبه و دافعه علی، استاد شهید مرتضی مطهری




داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گزیده کتابخوانی 



شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic