درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

نویسندگان

ابر برچسبها

نظر سنجی

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo


نویسنده :M A
تاریخ:دوشنبه 9 آبان 1390-09:27 ب.ظ

در دانشگاه شریف چه می گذرد؟!!!

چندی پیش عکس رییس دانشکده‌ی فیزیک دانشگاه شریف در کنار یکی از شاگردانش که کشف حجاب کرده بود، در سایت‌های خبری منتشر شد؛ عکسی که توسط خود ریاست دانشکده‌ی فیزیک در سایت دانشگاه به مدت چهار سال قرار داده شده بود.

خبرنامه دانشجویان ایران: اقدامات رییس دانشکده‌ی فیزیک دانشگاه شریف تنها به این یک مورد محدود نمی‌شود و شرایط دانشکده به گونه‌ای است که حتی تراس‌های دانشکده تبدیل به پاتوق شده تا جایی که دختران و پسران در این محیط گاهی به صورت مختلط پاسور بازی می‌کنند یا به رقص و پایکوبی می‌پردازند!

ادعای علمی بودن این اساتید و فخر فروشی آنان به دانشجویان درحالی است که این افراد از لحاظ علمی هم بسیار ناکارآمد بوده و فقط به این علت که از موقعیت خوب دانشگاه شریف و افراد نخبه‌ای که به این دانشگاه وارد می‌شوند استفاده می‌کنند، موقعیت خود را حفظ کرده‌اند.

گفته می شود مشی این افراد به جای قدردانی از دانشجویان، تحقیر آنان است و جو را به صورتی سامان داده‌اند که یک دانشجو در حالت عادی تشویق می‌شود که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفته و دیگر برنگردد.

اساتید این دانشکده از لحاظ مذهبی هم تقیدات را رعایت نمی‌کنند. تماس دست استاد با دانشجوی دختر در کلاس، مطرح کردن حرف‌های نامناسب (مثل شراب‌خواری و کیفیت فیزیکی شراب به عنوان مثال درسی) و روزه‌خواری در جلوی دانشجویان از این موارد است.

پارچه‌های سیاه عزاداری ماه محرم هم معمولاً با اصطکاک و به صورت محدود در محیط دانشکده نصب می‌شود. محیط دانشکده و کتابخانه را طوری طراحی می‌کنند که به صورت اختلاط بیشتر باشد و اگر کسی اعتراضی کند انگار به اجرای یک پدیده به صورت عادی اعتراض داشته است.

در سال‌های گذشته کتابخانه‌ی دانشکده‌ی فیزیک به صورت محیطی مجزا بود ولی یکی از اقدامات رییس جدید دانشکده‌ی فیزیک، آقای وحید کریمی پور، این است که کتابخانه که قبلاً به صورت مجزا بود (میز و صندلی‌های دختران و پسران در دو طرف مجزای کتابخانه بود)، را به صورت مختلط و میزهای یکسان قرار داده است که دانشجویان دختر و پسر به صورت مختلط اطراف این میزها می‌نشینند و گاهی محیط کتابخانه به صورت پاتوق درمی‌آید.

یکی دیگر از اقدامات رییس جدید این است که تراس‌های دانشکده را به روی پسران و دختران بازگشایی کرده و گاهی دختران و پسران دانشکده در کمال وقاحت روی تراس‌ها پاسور بازی می‌کنند و کسی هم اعتراضی نمی‌کند.

دکتر رسول صدیقی از امضا کنندگان نامه‌ی ننگین جام زهر دوم در کسوت نماینده‌ی مجلس ششم بود و یا دکتر اعظم ایرجی‌زاد که در سال 2006 میلادی در یک کنفرانس علمی در جزیره‌ی مالت شرکت می‌کند که هدف از آن به رسمیت شناختن اسراییل در بین کشورهای خاورمیانه بوده است و یا دکتر رضا منصوری که در سال 1365 دبیر اجرایی کنفراسی در فلسطین اشغالی می‌شود و حتی آگهی آن را در دانشکده نصب می‌کند، که با اطلاع رییس دانشگاه با پادرمیانی رییس وقت سازمان انرژی اتمی و سپردن تعهدی مبنی بر پشیمانی به سر کار برمی‌گردد؛‌ همچنان در دانشکده فیرزیک دانشگاه شریف مشغول به کار هستند.

دانشگاه شریف

رفتار این اساتید به حدی است که صراحتاً در سر کلاس‌های درس و جمع‌های علمی کشور را به تمسخر می‌گیرند چه اینکه به عنوان چند مثال خاص بارها دکتر فرهاد اردلان در جلسات عمومی به سران کشوری توهین کرده است یا اسلامی کردن دانشگاه‌ها را زیر سؤال برده است.

چند سال پیش عده‌ای از دانشجویان بسیجی به مناسبت روز معلم به دکتر کریمی‌پور کتابی از انتشارات بسیج دانشجویی با عنوان «نشت نشا» را تقدیم می‌کنند و وی جلوی همه‌ی دانشجویان دانشجویان بسیجی را به تمسخر می‌گیرد.

گفتنی است دو ماه پیش معاونت فرهنگی دانشگاه عکس امام و رهبری را برای نصب در مکان مناسبی در محیط دانشکده فرستادند؛ ولی وی زیر بار نرفته و اجازه‌ی نصب آن را نداده است؛ حتی عکس شهدا به بهانه مکدر شدن روحیه دانشجویان! جمع آوری شده است.

در ایام فتنه هم تعدادی از این افراد با دست بند سبز در دانشگاه ظاهر می‌شدند تا جاییکه دکتر اردلان با وجود ادعای عدم سیاسی‌کاری در محیط دانشکده (که با این دلیل واهی آقای دکتر گلشنی را به دلیل نصب عکس امام و رهبری زیر سؤال برده بود) در ایام فتنه در برخی سمینارها با دست‌بند سبز حاضر می‌شد.

به عنوان نمونه‌ای دیگر می‌توان به آقای دکتر مصفا اشاره کرد که در ایام فتنه با دستبند سبز در دانشکده حاضر می‌شد یا به عنوان نمونه‌ی دیگر آقای دکتر جعفری از اساتید تازه جذب شده که در دانشگاه صنعتی اصفهان در ایام فتنه به خاطر اقدامات تندروانه توبیخ شده است.

این در حالی است که حتی پس از نماز جمعه تاریخی 29 خرداد و تاکید رهبر انقلاب بر حل و فصل عاقلانه قضایا و در ایام پس از انتخابات و مخصوصاً در 25 بهمن سال گذشته دانشجویان از سوی این اساتید به شورش تشویق می‌کردند.

دکتر کریمی‌پور در صفحه‌ی فیس‌بوک شخصی خود برای شرکت در تجمع غیرقانونی 25 بهمن فراخوان داده بود و سپس در حمایت از دانشجویان خاطی به مسؤولان دانشگاه به دلیل مجازات آن‌ها اعتراض نمود. وی همچنین در مقاله‌ای که در سایت احمد شیرزاد منتشر شد، به طور تلویحی نظام را به ترور دکتر علی‌محمدی متهم کرد.

آمار بالای خودکشی در دانشکده فیزیک دانشگاه شریف در حالی است که مسئولین به جای پاسخگویی در برابر این پدیده دانشجویان و مشکلات شخصی آن‌ها را به عنوان عامل قضیه مطرح می‌کنند در حالی که اگر جو با نشاط و علمی و امیدوارانه‌ای در دانشکده حاکم بود، اکنون شاهد چنین وضعیتی نبودیم. حتی یکی از خودکشی کنندگان در نامه‌ای که از او به جا ماند، صراحتاً وضعیت نامناسب علمی دانشکده را به عنوان عامل خودکشی مطرح کرده بود.

گفتنی است در طی نه ماه از اردیبهشت 89 تا اسفند 89 سه خودکشی در دانشکده‌ی فیزیک شریف صورت گرفته است که از حد متوسط خودکشی در دانشگاه شریف بسیار بالاتر است.

از طرف دیگر در جذب نیروهای جدید هیأت علمی هم سیاسی بازی و نفع پرستی به وفور دیده می‌شود. اساتید ارزشی و مستقل نمی‌توانند به حلقه بسته هیأت علمی راه پیدا کنند حتی اگر همه توان‌مندی‌های علمی را داشته باشند.

مکرراً مشاهده شده است که اساتیدی که توانایی‌های علمی غیرقابل انکاری داشته‌اند حذف شده‌اند و اساتیدی که توانایی علمی چندانی ندارند ولی به لحاظ سیاسی و شخصیتی مورد تأیید اساتید قبلی هستند وارد می‌شوند.

اساتید جدید معمولاً افرادی هستند که علی رغم نداشتن روحیه مستقل و مذهبی به علت حضور چند ساله در خارج از کشور (کعبه‌ی آمالشان) معمولاً روحیاتی غیربومی دارند و دانشجویان را به سمت لاقیدیِ مذهبی و ملی سوق می‌دهند.

برای لیست اساتیدی که به دلایل واهی از دانشکده حذف شدند می‌توان از دکتر مهدی سعادت، دکتر مهدی خاکیان، دکتر محمدرضا ابوالحسنی اشاره کرد. حتی با وجود مخالفت اکثر دانشجویان دانشکده با اخراج دکتر سعادت وی از دانشکده اخراج شد.

در سال 1374 مسئولین سکولار این دانشکده به شدت برای حدف دکتر گلشنی نیز تلاش کردند که با انتخاب وی به عنوان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع منتفی شد. البته پس از آن دکتر گلشنی هرگز در جلسات شورای دانشکده شرکت نکرد.

در مورد اساتید مستقل نیز می‌توان به دکتر خرمی، یکی از شاخص‌ترین فیزیکدانان ایران که پس از سه ترم در دانشکده او را تبدیل وضعیت ندادند و به همین دلیل از دانشکده رفت و دکتر پرویزی اشاره نمود.

به عنوان نمونه می‌توان به یکی از اساتید دانشکده، دکتر لاله‌ معمارزاده اشاره کرد که اخیراً عکس بی‌حجاب او در کنار استادش دکتر کریمی‌پور را روی سایت دانشگاه قرار داده بودند.
دانشگاه شریف 1

پذیرش دانشجویان دکتری هم در کمال بی مسئولیتی صورت می‌گیرد در این دانشکده هر سال حدود 20 دانشجوی دکتری پذیرش می‌شود در حالی که نه تنها موضوع خاصی به عنوان زمینه تز آن‌ها در نظر گرفته نشده بلکه حتی معلوم نیست با چه کسی قرار است کار کنند.

جالب است با این توجیه که استاد و دانشجو باید از سازگاری و علاقه به یکدیگر مطمئن شوند این جماعت را که به صورت فله‌ای پذیرش شده‌اند در طول چند سال، آن هم با منت، مثل سیب زمینی جدا می‌کنند و در ادامه با عوض کردن جای شاکی و متهم با متهم کردن درصد قابل توجه بلاتکلیف مانده به کم کاری و بی‌انگیزگی و همچنین معرفی آن‌ها به تحصیلات تکمیلی به عنوان عنصر کم‌کار زمینه فشار را بر روی آن‌ها را دو چندان می‌کنند؛ تا آن‌ها برای جلوگیری از ادامه تضییع حقوق خود به گدایی عواطف و برانگیختن ترحم برای جلب حمایت روی آورند! جالب اینجاست که در صورت تقاضای دانشجوی بلاتکلیف برای انتخاب استاد از خارج دانشگاه با این توجیه مضحک که «اگر می‌خواستی با فلانی کار کنی چرا آمدی دانشگاه شریف»! وی را ملامت می‌کنند؛ در حالی که این جواب وقتی می‌تواند مطرح باشد که مسئولین به وظایف ابتدایی خود در فراهم کردن استاد با موضوع تحقیقاتی کوتاهی نکرده باشند. خلاصه مسئله بلاتکلیفی درصد بالایی از دانشجویان دکتری در چند سال اول دوره! و تشدید فشارها بر آن‌ها در دانشکده یک معضل همیشگی است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : سیاسی  فرهنگی  اخبار روز 

علی
سه شنبه 6 شهریور 1397 08:49 ق.ظ
آخر این سخنان سخیف و یاوه چیست؟ اگر وضع کشور ما این خراب است و این قدر عقب افتاده ایم یک دلیل مهمش این است که به سخنان افراد فرهیخته و دانشمندی چون دکتر اردلان بی توجهی می کنیم، سنگ بنای پیشرفت این است که سخنان افراد آگاهی چون دکتر اردلان را همواره آویزه گوش خود کنیم،ارزش و درستی باقی سخنان شما هم با همین سنجه و معیار روشن است
علی
دوشنبه 27 آذر 1391 04:45 ب.ظ
با سلام لطفن در عبارت :
" اونا دارن نون یک مملکت اسلامی رو می خورن و حق ایجاد چنین فضایی رو تو دانشگاهی که اکثریتشون نخبه های این مملکت رو تشکیل دادن رو ندارن " (که جمله ی خودتون هست)*

کلمات " مملکت اسلامی" ،"حق"و " نخبه" ، را تعریف نمایید.
و در صورت امکان اگر اطلاعاتی در این زمینه دارید راجع به اصطلاح " امّل" توضیح دهید.

با تشکر
پاسخ هدی : انتظار دارید چی بگم؟
می خواید بگید این مملکت اسلامی نیست؟ یا مثلا این اساتید حق انجام هر کاری رو دارند یا اینکه خودشون نخبه اند و ازین جور حرفها؟
باید بگم هیچ علاقه ای به دور باطلی از گفت و شنودهایی که هدفش رو کم کنی باشه ندارم.
و خوش به حال املی که روشنی چشمش اسلام باشه، نه دلباخته و شیفته غرب و رنگ و لعابش.
شما به خودت بگو روشن فکر شیفته غرب
هر اسمی هم دوست داشتی روی ما بگذار.
ملیحه
جمعه 13 آبان 1390 04:01 ب.ظ
سلام
عجب حرفی زدی سرباز سرلشکر عشق
واقعا امان از دل مهدی(عج)
***سرباز لشگر عشق***
جمعه 13 آبان 1390 12:47 ق.ظ
سلام...
واقعا متاسفم!
خیلی زیبا بیان کردید.
بله تا وقتی قرار است خوراک دهندگان دانشجویان اینان باشند پس توقعی نداشته باشید برای اصلاح...
این وضع اپیدمی در تمامی دانشگاه هاست.
یادم نرفته استاد اندیشه اسلامی دانشگاه ما دو سال قبل به جرم فساد اخلاقی در خانه دانشجویی یکی از دختران دانشجو دستگیر شد.
هنوز درس حقوق اساسی و استاد مثلا روحانی از یادم نرفته که چه زیبا افاضات می کردند و در مدح مالزی و کاواره هایش سخن جاری می کردند و چه زیبا عقاید رادیکال خود را به خورد دانشجویان می دادند و در نتیجه اعتراض ما نمره ای زیبا نثارمان می کردند و تهدید به حذف شدن!
امان از دل مهدی....
راستی آپم و منتظرتانم البته صمیمانه.
...
پاسخ M A : و وای از روزی که ما کم بذاریم و اون تک و توک اساتید و معلمای معتقدم دیگه وجود نداشته باشن!
دیده بان
چهارشنبه 11 آبان 1390 06:26 ب.ظ
سلام.
خدا میدونه چقدر دلم گرفت از این مطلب.
در جریان خیلی مسائلش بودم اما نه با این جزئیات.
ممنون از روشنگریتون.
البته باید گفت کشف حجاب کم مسئله ای نیست که برای بعضی ها قبحش شکسته شده و اینطور به سخره میگیرند
خدا قوت.
به سنگر ما هم برای دیدن مطلب جدید سری بزنید.
یا حق
اللهم احفظ وانصر سیدنا و امامنا الخامنه ای(روحی فداه)
پاسخ M A : سلام
منظور من از اینکه حجاب چندان مهم نیست، بی اهمیت بودن کشف حجاب مسئولین دانشگاه تو مهمونیاشون نیست . منظورم مهم تر بودن کارها و اقدامات دیگه ایه که توی دانشگاه شریف انجام میشه بود و جو بدیه که حاکم کردن بر اونجا بود.
خرابات گریه
سه شنبه 10 آبان 1390 06:06 ب.ظ
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
خدا کند در این دنیا لب باز نکنم و سخنی نگویم الا به دو کلام ؛ یا روضه بخوانم یا رجز ؛ یا انی سلم لمن سالمکم بگویم و یا حرب لمن حاربکم ؛؛؛

خدا کند در این دنیا چشمهایم نمناک نشود الا به دو چیز یا چشمم پر از اشک شود از محبت و بر مصائب آل الله و یا پر از خون شود از خشم و غضب بر دشمنان ذریه ی زهرای مرضیه سلام الله علیها ؛؛؛

اصلا" مگر آدم را به دلیلی جز اینها خلق کرده است ؟! لولاک لما خلقت الافلاک ؛ او که خود اهل محبت است و عشق بازی ، دلش خواسته است عالم به دور سر محبوبه ی عالم بگردد ؛ و کدام محبت است که در سوی دیگرش بغض آلود نباشد ؛؛؛

خدا کند قلمم نگردد الا به مدح کسانی که خدا را دوست دارند و خدا هم دوستشان دارد و لعن و ستیز با آنانکه ولی الله را دشمن دارند ؛؛؛

آمین

(هنرمــــند بسیجـــــی ؛ رضـا قـبادی)
بچه های سایبری
سه شنبه 10 آبان 1390 03:24 ب.ظ
به کجا داریم میریم ؟؟؟؟؟

خدایا ، منو تنها نذار ....

یاعلی مدد .... التماس دعا ...
پاسخ M A : ان شاالله خدا دست هممون رو بگیره!
ملیحه
سه شنبه 10 آبان 1390 11:21 ق.ظ
اه،خدا لعنتشون کنه
اگه یک جا رو گذاشتن برای کارای علمی
دلمون به شریف خوش بود
پاسخ M A : هدف دشمن هم همینه دیگه. مراکز علمیمون رو هم به قهقرا می بره که مجبور شیم تا ابد بهشون وابسته بمونیم
betoche
دوشنبه 9 آبان 1390 09:39 ب.ظ
vay hejab nadare che chiz vahshat naki baradar na?
پاسخ M A : حجابش چندان مهم نیست در برابر کاری که دارن تو دانشگاه انجام می دن! اونا دارن نون یک مملکت اسلامی رو می خورن و حق ایجاد چنین فضایی رو تو دانشگاهی که اکثریتشون نخبه های این مملکت رو تشکیل دادن رو ندارن
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو